Maja Simoneti Prvi skupnostni vrt so v Slovenj Gradcu uredili spomladi 2013. Zemljišča za trajno in začasno vrtičkarstvo so določili tako, da so upoštevali obstoječe lokacije in jih skupaj z…
Darja Fišer Spomladi leta 2013 se je ekipa Botaničnega vrta v sodelovanju z oddajo Dobro jutro RTV Slovenija odločila urediti del divje zaraščenega prostora ob dolenjski železniški progi v vrtičke….
Darja Fišer Prva študentska skupnostna vrtova sta odličen primer uspešne sinergije med civilno iniciativo in javno ustanovo. Študentje so na lastno pobudo s kvalitetno komunikacijo z vodstvom študentskih domov na…
Maja Simoneti Prvi deklarirani skupnostni vrt v Sloveniji je rezultat dela skupine raziskovalcev Urbane brazde, ki je začela delovati v Mariboru v okviru programa Evropske prestolnice kulture (EPK). Projekt…
Maja Simoneti Urbano vrtnarjenje, kratko vrtičkarstvo (urban gardening, plot gardening, allotment gardening), imenujemo ljubiteljsko pridelovanje za lastne potrebe na najetih, izposojenih in tudi brez dogovora zasedenih zemljiščih v mestu….
V središču Ljubljane je na mali terasi Gimnazije Jožeta Plečnika v pomladanskih mesecih nastala nova zelena eksperimentalna učilnica na prostem kot plod uspešnega sodelovanja med izobraževalno ustanovo, krajinskimi arhitekti iz…
V Botaničnem vrtu Ljubljana je bil 20. maja 2015 posvet o vrtičkarstvu: Urbano vrtnarjenje v Zeleni prestolnici Evrope. V okviru Festivala Chelsea Fringe Ljubljana so organizatorji: Zelemenjava, Inštitut za politike…
Maja Simoneti in Darja Fišer sta septembra 2014 pripravili predstavitev različnih praks urbanega vrtnarjenja v Ljubljani. Služila je kot spremljajoča predstavitev razstave Elke Krasny: Praktični urbanizem – Pravica do zelenega, ki…
Začetki vrtičkarstva na tem območju segajo v čas, ko so se gradili tovarna Litostroj in delavski bloki. Krajevna skupnost je poskrbela za ureditev vrtičkov in za prvo napeljavo vode. Vrtičkarji…
Zgodovina Krakovskih vrtov sega v Srednji vek in je del zgodbe o trnovskih solataricah. A v zadnjih letih se tradicionalni način vrtnarjenja spreminja. Številni lastniki zaradi starosti, konkurence trgovskih centrov…
Spomladi leta 2013 se je ekipa Botaničnega vrta v sodelovanju z oddajo Dobro jutro RTV Slovenija odločila urediti del divje zaraščenega prostora ob dolenjski železniški progi v vrtičke. Na pomoč…
Leta 2013 je bil v Savskem naselju izdelan manjši poskusni skupnostni vrt, na katerem so se prebivalci začeli družiti in skupaj skrbeti za rastočo zelenjavo. Naslednje leto so prebivalci in…
Gverilski vrtički ob Gradaščici so na lokaciji že desetletja. Urejeni so na zemljišču bivše vrtnarije, ki je v lasti Mestnih muzejev in galerij Ljubljana. Načrti za novo gradnjo muzeja se…
Kakšnih 20 posameznikov, parov in družin vrtnari na nepozidani parceli v precej pozidanem območju v predmestju Murgle. Parcela je v lasti zasebnika in je nekoč že bila uporabljena za pridelavo…
V nizu stanovanjskih objektov med Rimsko in Aškerčevo cesto, v centru Ljubljane, že desetletja gostuje majhna, začasna vrtičkarska kolonija. Pred odstranitvijo so vrtove v preteklosti vedno znova zaščitili ugledni someščani….
Vrtičkarstvo je sodobna mestna raba prostora, začasna in prilagodljiva. Vedno je bilo predmet pragmatičnega urejanja prostora, za katerega je ključen hiter odziv na potrebe prebivalcev in urbanističnega načrtovanja, ki soustvarja…
Pri projektu sodeluje 14 študentskih družinic, gre pa za primer odličnega sodelovanja med študenti in lastniki zemljišč, ki so omogočili uporabo njihove parcele povsem brezplačno, poslužujemo pa se lahko tudi…
Delovna skupina urbano vrtičkarstvo, ki jo sestavljajo Maja Simoneti (IPoP), Darja Fišer (Zelemenjava) in Kud Obrat, združuje nevladne organizacije in inciative, ki so aktivne na področju urbanega vrtičkarstva in delijo…
Dolgo zaprto gradbišče ob Resljevi ulici v Ljubljani so pobudniki, v sodelovanju z okoliškimi prebivalci in drugimi zainteresiranimi, spremenili v skupnostni prostor, namenjen vrtovom, druženju, izobraževanju in kulturi. 1000 m²…
Urban Jeriha Zelemenjava je pobuda za samoorganizirane dogodke, kjer obiskovalci menjajo semena, sadike ali presežke z vrta. Lokalni organizatorji pripravijo prostor, obiskovalci pa prinesejo odvečna semena, sadike ali pridelek…
Zadnji komentarji